Loft – czyli pofabryczny klimat na salonach! Zobacz najnowsze inspiracje!

Czy poprzemysłowy klimat będący domeną pofabrycznych przestrzeni może być ujmujący? Bez wątpienia! Jak pokazuje historia - stare magazyny, fabryki czy spichlerze są niewątpliwym polem do popisu w pomysłowym zaaranżowaniu wnętrza. Ba – nawet na niewielkim blokowym metrażu zdołasz odnaleźć cząstkę industrialnego potencjału! Wystarczy, że skorzystasz z naszych niecodziennych i kreatywnych koncepcji.

Przestrzeń + Minimalizm = Loft

Moda na surowe lofty przywędrowała do Europy zza Oceanu. To tam, w latach 60. ubiegłego wieku, artyści upodobali sobie przestronne, opustoszałe stare fabryki i magazyny czyniąc z nich nowoczesne wnętrza - które później przerabiano na mieszkania, pracownie, muzea czy galerie sztuki. Wyobraźnię twórców potęgowały: wysokie sufity, przeszklone przestrzenie czy nawet widoczne elementy konstrukcji będące świetną bazą wypadową dla pomysłów dekoracyjnych.

Źródło zdjęć: Pinterest.

Na szczęście - wielkomiejski klimat to nie tylko poprzemysłowe hale. Konwencja wprost z loftowych magazynów równie mocno gości w miejskiej kamienicy, a także w niewielkim M w bloku. Jak urządzić wnętrze o industrialnym rodowodzie?

Beton w kilku odsłonach!

Bezdyskusyjnie - królem industrialnych przestrzeni jest Jej Wysokość Beton! Pofabryczne pomieszczenia tak bardzo pokochały ten na pierwszy rzut oka surowy materiał, że lansują go pod wieloma odsłonami. Loft to nie tylko betonowa ściana w blokowym salonie, sypialni czy kuchni, która na tle instalacji elektrycznych nabierze fabrycznego pazura.

To również szereg różnorakich dekoracji! Poczynając od odliczającego czas zegara ściennego z betonową tarczą, poprzez stylowe i wyraziste wazony czy betonowe wieszaki z domieszką drewna, które ocieplą domowy klimat. Aranżacyjną nudę i jednolitość przełamią rozświetlające wnętrze lampy stołowe zaprojektowane na wzór surowej klatki bądź złagodzone delikatnym miedzianym kolorem lampy wyjęte niczym ze starożytnej świątyni. Pamiętaj jednak, że niewielki industrialny metraż “gryzie się” z mnogością ozdób. Postaw więc na proste i wyważone dekoracje – bez zbędnego przepychu!

Szkło, metal i drewno – wielkie trio w natarciu

Chłodno, odstraszająco i ponuro? Nie – to z pewnością nie są przywileje loftu! Styl industrialny to nie tylko betonowe oblicze. Wystarczy przejrzeć nowojorskie inspiracje, by zobaczyć, że estetyka ta ma zdecydowanie więcej do zaoferowania.  Charakterny wystrój rodem z minimalistycznych hal uzyskasz komponując przedmioty łączące w sobie szkło, metal i drewno. Ich nowa, lekka odsłona wyczaruje, tzw. soft loft. W jaki sposób?

Zamiast bogatych konstrukcji z nieograniczoną paletą kolorów sięgnij po przeszklone witryny z jasnego lub ciemnego drewna, podłużną szafkę pod telewizor o dębowej fakturze, ale i otwarte regały oraz półki, których metalowa i geometryczna struktura świetnie zagospodaruje przestrzeń. Takie niewielkie, a jednocześnie funkcjonalne rozwiązania pozwolą uporządkować domowe drobiazgi i przede wszystkim usprawnią organizację - tak, aby niezbędne przedmioty nie czyniąc bałaganu, zawsze znajdowały się w zasięgu ręki.

Zainspiruj się światłem!

Nie każdy z nas ma to szczęście, by posiadać w domowym azylu wielkie okna z dostępem do dużej ilości światła. Jak zatem stworzyć jasną i promienną przestrzeń, w której pierwsze skrzypce gra industrialny szyk? W pierwszym kroku wyzbądź się zasłon i firan, przez które przedostaje się niewiele promieni słonecznych. Zamiast tego zainwestuj w rolety – nie odwrócą one uwagi od wyznaczonego stylu, a z pewnością zapewnią dozę intymności.

Źródło zdjęcia: Pinterest.

Jednak naturalne światło to zaledwie zalążek loftowej przygody! Niezastąpioną sztuczną oprawę stanowią metalowe kinkiety, lampy ścienne z widocznymi kablami oraz recyklingowe lampy wiszące na grubych kablach. Wyeksponowane przewody są nie tylko dodatkową dekorację, ale budują atmosferę i optycznie powiększają pomieszczenie. Pamiętaj - jeden żyrandol loftu nie czyni! Postaw na kilka oryginalnych rozwiązań, które wyglądają niczym wyjęte ze starej fabryki.

Niestandardowo i wygodnie

W niewielkich blokowych wnętrzach stylizowanych na lofty warto stosować triki eliminujące wrażenie ciasnoty. Mowa jest tu nie tylko o zbędnych dekoracjach, lecz także meblach, które przytłaczają i ograniczają przestrzeń.

Dlatego w tym przypadku siermiężny, metalowy stół zastąp stolikiem z bielonym marmurowym blatem, a nawet pójdź o krok dalej i zaczaruj salon marmurowym postumentem! W poprzemysłowej aranżacji celująco zdają egzamin również wszelkiej maści hokery oraz drewniane krzesła nadając stylizacji nowoczesności i lekkości.

Jak awangarda to i moduły!

Styl industrialny lubuje się w najprostszych i wyważonych konwencjach. I takie są właśnie kanapy modułowe. Proste, a jednocześnie charakterne i nieziemsko pomysłowe! Owszem lubią dużą przestrzeń, ale też świetnie przemycisz je w niewielkim metrażu. Ich prawdziwy sekret tkwi w tym, że mogą pełnić funkcję nie tylko wygodnej sofy. Przy dozy kreatywności są również przytulnym fotelem i pufem z miękkim podnóżkiem.

Loft ceni to, co jest na czasie i przy okazji ma artystyczny charakter przełamujący utarte aranżacyjne schematy. Wszak nie od dziś wiadomo, że takie są właśnie modułowe konwencje!

Dodatki z duszą

Odpowiednie dodatki w wielkomiejskim klimacie faktycznie są wisienką na torcie w industrialnym stylu - choć nie może być ich zbyt wiele. Mile widziane są zatem geometryczne wariacje w postaci dużych luster, które wykreują jasną przestrzeń nawiązującą do surowego loftu. Minimalistyczna drabinka-regał to także świetny wybór, bo nie dość, że stanowi ciekawą dekorację to może być stylowym wieszakiem na ubrania.

Pokuś się o meble z duszą! Postarzane biurko z recyklingowego drewna to niezły sposób na stworzenie własnego indywidualnego stylu. Z kolei aksamitne pufykosze z plecionego papieru oraz bambusowa lampa podłogowa efektownie przełamią aranżacyjną sztampę, przez co mieszkanie nabierze autentyczności i wdzięcznego designu.

Czas na nowojorski sznyt!

Odrobina Nowego Jorku w osobistym zakamarku? Czemu nie?! W końcu loft to prosty i wdzięczny styl, który przy użyciu odpowiednich materiałów i dekoracji odnajdzie się nie tylko w wielkich halach magazynowych. To nurt stworzony również dla niewielkich mieszkań, w których roznosi się woń artystycznej duszy i bogatej historii!

 

 Źródło zdjęć: Pinterest.