Powrót do szkoły. Jak urządzić kreatywny pokój dla ucznia?

Oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego czeka tuż za rogiem. Nowe książki zerkają z półek, na biurku gromadzi się pokaźna sterta niezapisanych zeszytów, a kredowa tablica gotowa jest na wypełnienie nowym planem zajęć. Na pierwszy rzut oka wszystko jest gotowe – prawie gotowe, bo aby młody człowiek zdobywał nowe edukacyjne wyzwania, powrót do wrześniowej rzeczywistości wymaga pomysłowego aranżu dziecięcego pokoju. Oto recepta na twórczą i bezpieczną przystań dla Twojego dziecka.

Dziecięca biblioteczka to podstawa

Nowy rok szkolny niesie ze sobą nowe wyzwania! Nowe zajęcia, nowe kursy językowe, rozwijające kółka teatralne, odprężający basen i taniec. Ferwor różnorodnych aktywności to dla młodego człowieka spora odmiana, którą musi pogodzić z nauką, hobby, życiem rodzinnym i towarzyskim. Dlatego niewielka odmiana przyda się także w kąciku Twojej pociechy. Ułatwi ona uporządkowanie codziennych obowiązków, ale i po dniu pełnym wrażeń pozwoli na mniejsze i większe przyjemności.

Źródło zdjęcia: Pinterest.

Każdy uczeń - ten starszy i nieco młodszy posiada w swojej kolekcji multum kolorowych książek, podręczników, lektur, słowników i atlasów. Czas zadbać o to, by wśród nich zapanował literacki ład! Drewniany regał na książki w kształcie namiotu tipi, stojący organizer, designerska półka wisząca czy wielofunkcyjny regał stanowią biblioteczkowy look daleki od ciermiężnych i nudnych konstrukcji. Jednak przede wszystkim pozwalają uporządkować przestrzeń, dzięki której dziecko zyska większy komfort do nauki.

Obowiązki zamień w przyjemność

Nie da się ukryć, że odrabianie lekcji to jedna z najdalszych “przyjemności” na jakie ma ochotę uczeń. Zamiast spędzać czas na robieniu pracy domowej, dziecko chętniej psoci z rodzeństwem lub poświęca się zabawie. Dlatego, aby zachęcić pociechę do nauki zatroszcz się o zakup kreatywnego biurka. Jego rodzajów jest niemal tyle, co potencjalnych użytkowników. Ideałem są jednak proste modele kreowane na styl skandynawski. Nowocześnie zaprojektowane “rosną” wraz z właścicielem, a oprócz tego pomieszczą szkolne akcesoria na otwartych półkach, jak i w zamkniętych szufladach.

Oczywiście sam dobór biurka nie wystarczy. Nie wolno zapomnieć Ci o wygodnym, ergonomicznym krześle! Ma być ono nie tylko bezpieczne, ale i wyprofilowane do sylwetki oraz wieku dziecka.

Oryginalna tapeta nie jest zła!

Coraz częściej na zajęciach szkolnych poruszany jest temat ochrony i dbałości o otaczającą nas przyrodę. Tapeta z motywami fauny i flory jest więc świetnym pretekstem, by przemycić ekologiczny trend również na grunt domowy.

Tapetę z motywem leśnym znajdziesz tutaj.

W niewielkich pomieszczeniach możesz także postawić na jedną ścianę pomalowaną na intensywniejszy odcień zieleni lub niebieskiego – obie te barwy wpływają na lepszą koncentrację i skupienie. Zaś kącik przy łóżku bądź biurku wypełnij kolorowym borderem w geometryczne wzory. Pamiętaj - kolory w życiu dziecka pełnią ważną rolę rozwijając ich wyobraźnię. Nie przesadź jednak z ich ilością, bo mogą negatywnie wpłynąć na ostateczną spójność przestrzeni.

Zajrzyj do garderoby

Aby wnętrze stworzone z myślą o dziecku było jednocześnie pokojem zabaw, gabinetem pracy i sypialnią - niezbędna jest dbałość o jeszcze jeden szczegół - garderobę. Zadbaj o wydzielenie osobnego miejsca, w którym posegregujesz ubrania czy drobne akcesoria zapewniając im odpowiednią otoczkę. Pojemna szafa trzydrzwiowa bez problemu ukryje zarówno letnią, jak i jesienno-zimową garderobę, a minimalistyczna szafka z szufladami zastąpi skrytkę na bieliznę.

Źródło zdjęć: Pinterest.

Uporządkowana strefa zabaw

Zabawa w chowanego to jedna z ulubionych aktywności dorastających dzieci! Jeśli i Twoja pociecha jest miłośnikiem tajemnych kryjówek to zafunduj jej kreatywne akcesoria do przechowywania zabawek. Idealnie do tego sprawdzą się rattanowe kosze, organiczne worki na szpargały, kartonowe pudełka, drewniane skrzynki na zabawki – a nawet pomysłowa ławeczka ze schowkiem.

Prawda, że przechowywanie drobiazgów wcale nie musi być nudne? Współczesne propozycje projektantów dysponują ciekawymi propozycjami. Prezentują się ładnie, wprowadzają do pokoju szczyptę świeżości, ale też ułatwiają naukę samodzielnego sprzątania.

Wszędzie dobrze, ale w łóżku najlepiej!

Łóżko w kształcie namiotu w pokoju malucha? To doskonałe rozwiązanie! Młody człowiek ma wręcz doskonałą wyobraźnię, dlatego bez problemu przemieni miejsce do spania w kącik do kreatywnej zabawy. Na jego drewnianej ramie możesz zawiesić samodzielnie stworzoną girlandę z pluszowych zawieszek, lampki LED-owe bądź fantazyjnie zarzucić zwiewny materiał. Mały śpioch polubi takie posłanie nie tylko ze względów wizualnych – poczuje się w nim zwyczajnie bezpiecznie. Kto jak kto, ale każdy rodzic wie, że pokój dziecka powinien być miłym azylem i przystanią spokojną do snu.

Z kolei dla dorastającej młodzieży - klasyczne łóżko z oparciem połączone z miejscem na przechowywanie pościeli sprawdzi się jednocześnie w niewielkim, ale i nieco okazałym wnętrzu. Co więcej, nawet kilkulatek może spać na pełnometrażowym łóżku, które będzie mu towarzyszyć do wieku dorosłego. O takim rozwiązaniu również warto pomyśleć!

Z pasją za pan brat!

Zarówno maluchy, jak i nastolatkowie przeżywają osobiste fascynacje różnymi dziedzinami nauki. Dlatego, jeśli w nowym roku szkolnym Twoja pociecha wykazuje zainteresowanie konkretnym tematem postaraj się, by jego akcesoria znalazły się w pokoju dziecka.

Masz w domu małego poetę? Zaaranżuj mini-kącik wypełniony regałami książek, z wygodną pufą, lampką oraz niewielkim stolikiem! A może bliżej mu do Picasso? Wówczas udekoruj jedną ścianę płytą kredową i nie zapomnij o wyposażeniu organizera w kolorowe kredki i flamastry. Z kolei młody podróżnik w swojej przystani może posiadać oryginalny dywan z mapą świata czy nawet skarbonkę, do której zbierać będzie oszczędności na realizację intrygujących podróży. Takie niestandardowe podejście do pasji dziecka rozwija jego ukryte talenty i możliwości poznawcze, a przede wszystkim pobudza kreatywność.

Stolik w kształcie chmurki znajdziesz tutaj.

Dziecięce rewolucje w kuchni

Lato to czas, kiedy to każdy uwielbia pofolgować sobie co nieco w kwestiach jedzenia. Zatem – nowy rok szkolny to najlepszy moment, by wdrożyć nowe, lepsze zmiany żywieniowe. Aby przebiegły one w nieco spokojniejszym tonie, zainspiruj się kolorową oprawą w trakcie wspólnego posiłku.

Kolorowy komplet talerzyków, zestaw kubeczków czy zabawna podkładka pod naczynia naprawdę potrafią zdziałać cuda! Potrawy wyglądają tak apetycznie, że skuszą do jedzenia największego niejadka. Oprócz tego zaopatrz młodego człowieka w specjalny bidon i pojemniki do przechowywania warzyw i owoców, z pomocą których będzie miał pod ręką zdrową przekąskę.

I powrót do szkoły nie taki straszny!

Niektóre dzieciaki uwielbiają powroty do szkoły - inne wręcz przeciwnie. Dlatego, bez względu na to, do jakiej grupy przynależy Twoja pociecha – postaraj się stworzyć dla niej królestwo pełne komfortu i bezpieczeństwa. Pamiętaj tylko, by swoje zamiary skonsultować z małym domownikiem. Kto wie - może wpadnie na niezwykłą aranżację kącika, która zawstydziłaby niejeden katalogowy projekt?

Źródło zdjęcia: Pinterest.