Kwiecień za pasem, a wraz z nim Wielkanoc! Tuż, tuż raczyć nas będzie zapach lukrowanych mazurków, świeżych tulipanów i żonkili czy zieleniejącego się bukszpanu ... Malownicze dekoracje dodają wiosennemu świętu niezwykłego uroku. Przyjrzyjmy się zatem z bliska, jak przygotować na tę okazję wielkanocny stół.

Dom wypełniony radosną atmosferą!

Święto Wielkiej Nocy jest najstarszym świętem chrześcijańskim, którego korzenie sięgają IV wieku. Co prawda ozdoby wielkanocne są zdecydowanie młodsze, jednak ich rodowodu możemy doszukiwać się jeszcze w czasach pogańskich. Dziś trudno wyobrazić sobie ten czas bez malowania jajek, przystrajania stroików i świeżych wiosennych kwiatów.

Dlatego podczas dekorowania stołu zaczerpnijmy dodatki wprost od natury. Możesz więc szaleć z wikliną, rattanem, rafią, bawełną czy drewnem. Ekologiczny dekor w postaci kosza na pieczywopodkładek pod talerzetac do serwowania przysmaków - jest jak najbardziej na miejscu. Warto pokusić się także o lniane serwetki i obrusyna których świąteczne zajączki i porcelanowe pisanki połączą wiekowy folklor z nowoczesnym designem.

Urok żywych roślin

Święta Wielkanocne idealnie zbiegają się z nadejściem wiosny, toteż obowiązkową kompozycją stołu są świeżo ścięte i kwitnące kwiaty, które podkreślają ten magiczny okres. Aromatyczne tulipany, żonkile, szafirki, hiacynty, krokusy, narcyzy, pierwiosnki – miksuj je dowoli, tak by Twój stół w nich dosłownie tonął!

Pokuś się o różnorakie flakony i słoje. Nie zapomnij też o dedykowanych temu doniczkach i osłonkach oraz wazonach. Te z porcelany, szklane i z terakoty o pastelowych kolorach będą najlepszą oprawą dla radosnych Świąt Wielkanocnych.

Orientalny akcent

Do wielkanocnych kompozycji, zwłaszcza tych oryginalnych świetnie pasować będą orientalne akcenty. Ta Wielkanoc należeć będzie nie tylko do palm, ananasów czy pawich piór. Również japońska ceramika może przyozdobić Twój stół. Zamiast tradycyjnej porcelany z klasycznymi zdobieniami, sięgnij po zastawę stołową, m.in. patery i talerze Kintsugi wykonane na pierwszy rzut oka z niepasujących do siebie elementów. Trzeba przyznać, że ich aranż jest niezwykle zaskakujący i niecodzienny.

Zamiast standardowych świeczników na stole wielkanocnym może zagościć złoty świecznik z elementami botanicznymi. Ba, w roli świeczników idealnie sprawdzą się … kieliszki do wina. Takie nieoczywiste kompozycje mają swój urok – a im oryginalniej i barwniej, tym lepiej!

Królewska oprawa dla potraw

To, co kiedyś służyło do serwowania wyłącznie konkretnych dań - dziś pełni różnorakie role. Przykład? Stojak do ciast, na którym niegdyś podawano wyłącznie słodkości i owoce. Obecnie piętrowa etażerka może służyć do serwowania wytrawnych przekąsek, a nawet eksponowania dekoracji. Na jednym z poziomów możesz umieścić babę - a na innym – wielkanocny stroik … Prawda, że brzmi to ciekawie?

Wyjątkowe doznania zapewni nam również szkło. W transparentnym słoju z kranikiem możesz podać gościom orzeźwiającą lemoniadę z miętą. Z kolei szklane pucharki przydadzą Ci się nie tylko jako akcesorium do serwowania zimnych przekąsek. Umieścisz w nich również świeczki będące imitacją pisanek.

Wielkanocne jaja nie tylko w kieliszku

Jako że jajka to metafora wiecznego życia, stanowią one najważniejszy symbol wielkanocny. Warto zatem zaserwować je nie tylko w klasycznych kieliszkach do jajek. Co powiesz na to, by przyozdobić je wiklinowym koszyczkiem albo naczyniem z żywymi kwiatami i gałązkami brzozy?

Równie ciekawą kompozycją jest podawanie jajek w porcelanowych filiżankach udekorowanych rzeżuchą albo w kolorowych kubkach wypełnionych trawą. Jeśli mamy pociechy, zaprośmy jest do wspólnego stylizowania – dzieci będą miały przy tym ogromną frajdę.

Co prócz pisanek i wydmuszek? Modne zawieszki!

W Boże Narodzenie na salonach bryluje przyozdobiona bombkami i innymi świecidełkami choinka. W Wielkanoc miłośnicy efektownych dekoracji mogą postawić na stole wiosenne drzewko. Podobnie, jak we wcześniejszych latach przybierze ono formę zawieszek.

Jego podstawą może być kilka gałązek drzewa owocowego umieszczonych w eleganckim naczyniu. Następnie “ubierz” je w pisanki, kraszanki, wydmuszki czy gustowne pąki sztucznych kwiatów. Zapewniamy, że będzie urokliwie, kolorowo i świeżo.

Gwiazda wielkanocnej aranżacji

Nie jest tajemnicą, że najważniejszym meblem podczas Świąt Wielkanocnych pozostaje stół. To przy nim delektujemy się uroczystymi posiłkami i spędzamy radosny czas z najbliższymi. Warto więc pamiętać, że musi wyglądać nie tylko odświętnie, ale i radośnie! Musi też skrywać w sobie wiosenną świeżość, która kojarzyć się będzie z nowymi początkami. W końcu czas Wielkanocy to doskonały moment na zmiany - może warto wprowadzić je właśnie teraz?!