Pokój młodzieżowy to intymny azyl młodego buntownika, dla którego pluszowe misie i zabawki – to nie wszystko. Swoją prywatną przestrzeń przekształca w miejsce intensywnej nauki, eksperymentów oraz spotkań w gronie znajomych. Sprawdźmy, na co warto postawić kreując wizję przestrzeni dla nastolatka.

Pokój młodego człowieka = pokój wielozadaniowy

Naczelną zasadą meblowania kącika dla nastolatka jest konsultacja z samym zainteresowanym, który ma w nim mieszkać. Przestrzeń powinna być urządzona w jego guście, tak aby czuł się w niej swobodnie - spędzał wolny czas, ale i wypełniał szkolne obowiązki.

Jeśli więc zastanawiasz się, co ucieszy nastolatkę z całą pewnością będzie to podwieszana poducha albo hamak wiszący pod sufitem. To idealny mebel do tego, by zrelaksować się, poczytać książkę czy posłuchać muzyki. Z kolei w pokoju chłopięcym powinny znaleźć się dodatki nawiązujące do jego pasji. Jeśli jest fanem szybkich samochodów “strzałem w dziesiątkę” będzie, np. drewniany kabriolet.

Komfortowe meble kluczem do nauki

W obszarze, gdzie młody człowiek intensywnie rozwija swój potencjał - niezbędne jest ergonomiczne biurko. Pamiętaj, że warto je ustawić w miejscu z naturalnym dostępem do światła, dzięki czemu nastolatek będzie mógł dłużej korzystać ze światła dziennego. Możesz zdecydować się, m.in. na zamykane drewniane biurko bądź klasyczne biurko z półkami i szafkami.

Do biurka dobierz oczywiście krzesło biurowe- najlepiej takie, które rośnie wraz z jego właścicielem. Nie zapomnij również o lampceJest ona przydatna do doświetlenia kącika uczniowskiego podczas długich wieczorów.

Postaw na uniwersalną ścianę!

Meble i akcesoria w przystani dorastającego człowieka należą do kategorii inwestycji na lata, dlatego warto postawić na ponadczasowe rozwiązania. Przykładowo ściana nad biurkiem jest świetnym miejscem, gdzie można powiesić organizer ścienny, na którym zawisną ważne notatki i zapiski dla ucznia.

W niedalekiej odległości dobrze jest wygospodarować trochę przestrzeni do przechowywania najważniejszych podręczników, zeszytów i innych przyborów szkolnych. Do tej roli doskonale się sprawdzi komoda z szufladamiregały czy półki ścienne.

Twórcza zabawa w doborowym towarzystwie

W młodzieżowym azylu młody człowiek musi nieustannie uzupełniać zapasy energii do podejmowania szkolnych wyzwań. Warto więc wypełnić pokój elementami wyposażenia, jak wygodny puf w radosnym kolorze, puszyste poduchy w podobnych odcieniach oraz miękkie łóżko, które powinno być dopasowane do koncepcji nastolatka.

W tej ostatniej kwestii Twoja pociecha może zdecydować się np. na narożne łóżko z półkami albo na bardziej dziewczęce metalowe łóżko z wysoką ramąKażde z nich za dnia zapewni odprężający relaks przy dźwiękach ulubionej muzyki bądź gry na tablecie – a w nocy – zagwarantuje spokojny sen. Często miejsce te stanie się również strefą, w której nastolatek będzie czytał książkę bądź uczył się z laptopem na kolanach. Dlatego tuż obok postaw szafkę nocną lub stolik pomocniczy, na którym młody domownik odstawi używane sprzęty.

Raj dla dekoracji

Łóżko, rozkładana kanapa czy biurko to nie jedyne atrybuty, które powinny się znaleźć w pokoju dla nastolatka. Równie ważna jest strefa do przechowywania, zwłaszcza że ilość posiadanych gadżetów przez młodego człowieka jest całkiem pokaźna. Istotna jest szafa na ubrania, ale i komoda z szufladami na bieliznę i t-shirty.

Nie może oczywiście zabraknąć otwartej części zabudowy, z której spoglądać mogą figurki dekoracyjne, fotografie czy ozdoby ścienne. Takie dodatki spersonalizują wnętrze pod gust lokatora. Optymalna ilość światła to kolejny niezbędny element. Dlatego wiszącą lampę wesprzyj towarzystwem lampy podłogowej, a nawet lampki nocnej, które zapewnią nastolatkowi intymny klimat.

Wymarzone miejsce do nauki i zabawy

Pokój dla dorastającego dziecka to “trudny orzech do zgryzienia”, zwłaszcza gdy w opozycji do wizji rodziców wkraczają zachcianki młodego estety. W tym względzie warto jednak pójść na kompromis - stworzyć zarówno interesujące miejsce do nauki, rozwijania młodzieńczych pasji, ale i efektywnego wypoczynku. A kto, jak nie inny wie o tym lepiej niż Twoje dziecko ...