Każde dziecko to mały i ciekawy odkrywca, którego głównym celem jest poznawanie świata. Dlatego, kiedy zza chmur wygląda do nas ciepłe słońce, warto wygospodarować dla naszej pociechy kącik na świeżym powietrzu, w którym będzie rozwijał swoją wyobraźnię, pamięć oraz kontakt z naturą.

Twórczy misz-masz w strefie zabaw dla dziecka potrafi być uroczy, jednak na dłuższą metę może okazać się problemem nie do opanowania. Kreatywny kącik zabaw dla najmłodszych powinien zatem umiejętnie wkomponować się w tło zieleńca oraz być maksymalnie bezpieczny.

Jakie sprzęty i akcesoria wybrać do jego urządzenia?

Namiot tipi dla każdego odkrywcy

Bawełniany namiot w kształcie tipi to jeden z ostatnich bestsellerów! Nie ma się jednak czemu dziwić - pod lekką płachtą maluch może zanurzyć się w swoim świecie wyobraźni. Warto go również urządzić morzem kolorowych poduszek. Zapewniamy, że każdy malec wnet pokocha taką czarującą scenografię.

Zabawy pod lupą

W pobliżu strefy zabaw dla dziecka warto umieścić mini warzywniak, który kto wie - może zaszczepi w najmłodszych pasję do ogrodnictwa. Wystarczy do tego metalowa doniczka albo zwyczajna osłonka, by dziecko mogło wyhodować chociażby szczypiorek czy kilka rzodkiewek. To też świetny sposób, by nakłonić pociechę do zdrowej diety.

Jednak harce w ogrodzie to również podglądanie przyrody. Zainteresowanie malucha wzbudzą nie tylko mrówki czy motyle, ale i ptaki. Zadbajmy więc, by miał on co obserwować. Jeśli nieopodal kącika zabaw znajduje się drzewo, powieśmy na nim wiszący karmnik ze szkła i wspólnie podkarmiajmy ptaki.

Połącz przyjemne z pożytecznym

Dzieci w ferworze zabaw często zapominają o najważniejszych potrzebach takich, jak jedzenie. Każdy rodzic wie, jak trudno zmusić malucha do zakończenia ważnej misji i powrotu na posiłek. Dobrym pomysłem jest stworzenie tuż obok miejsca do swawoli, przestrzeni do krótkiego wypoczynku, która pozwoli dzieciom smacznie zjeść. Może to być, np. ławka bambusowa.

Innym rozwiązaniem jest fotel wiszący, który dodatkowo idealnie wpasuje się w krajobraz letniego ogrodu.

Porządek nie tylko w domu

Zabawa w ogrodzie choć jest pełna uciech, to również musi posiadać swoje granice. Wiklinowe kosze i pojemniki czy drewniane skrzynki na kółkach są najprawdziwszą skrytką na uporządkowanie elfów, pirackiego statku czy innych zabawek, z którymi maluch na co dzień się nie rozstaje.

Co ciekawe, zróżnicowane modele takich koszy, np. o kształcie muchomora, rakiety kosmicznej, ananasa czy pandy mogą być dodatkowo dobrym atrybutem do przedniej zabawy.

Wesoło i kolorowo

Oczywiście w kąciku tajemniczej scenografii tuż o zmroku warto postawić na klimatyczne oświetlenie. Wesołe cotton-ballsy, bezpieczne bambusowe latarnie na nóżkach albo oryginalna lampa LEDowa w kształcie … królika, zatroszczą się o miły i przyjemny nastrój dziecięcego królestwa na łonie natury.

Do huśtania i leżenia

Energię najmłodszego domownika pomoże rozładować przydomowy hamak. Sprawdzi się zarówno do huśtania, jak i błogiego lenistwa. Czasami dziecku wystarczy do szczęścia także miękki kocyk, na którym z satysfakcją będzie mogło rozłożyć swoje ulubione sprzęty.

Zasadźmy też w ogrodzie trochę krzaków i kwiatów - a gdy mamy taką możliwość - pozostawmy kawałek nieskoszonej trawy. W takim ukrytym zakątku można bawić się w Indian bądź poczuć się jak w prawdziwej dżungli!

Bezpiecznie i z wyobraźnią!

Dzieci posiadają tą niezwykłą umiejętność postrzegania rzeczywistości przez różowe okulary. Dla nich zwykły kocyk wnet może stać się dryfującą łodzią, a domek na drzewie - osadą rozbójników. Warto więc pielęgnować w nich tą cechę, tworząc chociażby twórczy kącik zabaw. Zaowocuje to nie tylko spędzaniem czasu na psotach, ale i rozwojem poznawczym, którego pokłosie zobaczysz w niedalekiej przyszłości.