Dziecięca wyobraźnia to kraina, w której dzieją się prawdziwe cuda. Szukać jej granic próżno - miejsca znajdzie się tam nie tylko dla udomowionego słonia, ale i dla mrówki, jego gadatliwej przyjaciółki. Wyobraźnia dziecka to również motor napędowy rozwoju, zdolność wspierająca rozkwit kreatywności i inteligencji małego człowieka. Dlatego też warto stworzyć dziecku warunki, w których będzie miało okazję do wzrostu i twórczego myślenia. Jak urządzić pokój, który odpowie na potrzeby dziecka i... pomieści cztery zielone słonie, Babę Jagę oraz Kota w butach?


Trafną wydaje się podpowiedź pedagożki i publicystki Anny Komorowskiej, by projektując pokój dla dzieci “zamknąć nowoczesne magazyny wnętrzarskie, a otworzyć dzieci z Bullerbyn!” Innymi słowy przyjmijmy zaproszenie do dziecięcego świata, w którym rządzą bohaterowie lektur, baśni i filmów. Najlepszym przewodnikiem wycieczki będzie nasze dziecko – na pewno chętnie i wyczerpująco opowie nam o swoich ulubionych postaciach i motywach, które pomogą określić wystrój pokoju.Poczuj się jak Alicja w Krainie Czarów! zobacz tutaj


Pamiętacie Przygody Tomka Sawyera? Oto pomysł na aranżację dla prawdziwego łowcy przygód! 

Świat dziecka rządzi się własnymi prawami – jego pokój także!

Każdy z nas potrzebuje azylu, własnego miejsca, które gwarantuje poczucie swobody, wolności i bezpieczeństwa. Takim miejscem dla dziecka jest jego pokój. Przestrzeń, w której żyjemy i przedmioty, którymi się otaczamy odzwierciedlają, ale i budują naszą tożsamość. Stwórzmy więc dziecku przestrzeń, w której będzie mogło wyrazić siebie, która zapewni mu poczucie odrębności i intymności – po prostu będzie jego małym, osobistym światem.Człowiek dorosły, by funkcjonować w pełni potrzebuje balansu między pracą, rozrywką i odpoczynkiem. Podobnie jest w przypadku dzieci, na których optymalny rozwój składają się: nauka, zabawa i bezpieczny sen. Zaprojektujmy dziecku przestrzeń, która spełni wszystkie trzy funkcje, dzięki podziałowi na strefy.

Strefa zabawy


“Jedynie dzieci wiedzą czego szukają – odparł Mały Książę. – Poświęcają czas lalce z gałganków, która nabiera dla nich
wielkiego znaczenia i płaczą, gdy się im ją odbierze.”


Rynek zasypuje nas całym mnóstwem zabawek dla dzieci. Błądząc pomiędzy sklepowymi alejkami nie trudno o zawrót głowy. Tymczasem dzieci nie potrzebują wiele, by osiągnąć stan twórczej radości! Nie warto kupować stosów rupieci, które wbrew pozorom wcale nie są źródłem szczęścia naszych pociech. Świat, zwłaszcza we współczesnej odsłonie, atakuje nas milionem bodźców każdego dnia. Nadmiar zaś bynajmniej nie służy zdrowiu, tym bardziej wcale nie pomaga maluchom rozwijać wyobraźni! Zbyt wiele bodźców, czy to w postaci otaczających dziecko przedmiotów czy kolorów może skutkować przeciążeniem jego systemu poznawczego. Tym samym ograniczy miejsce na to, by puścić wodze fantazji i... bawić się lalką z gałganów!


1. Zabawki, które wybieramy powinny stymulować dziecięcą wyobraźnię i kreatywność. Dziecko bawiąc się tworzy swego rodzaju alternatywną rzeczywistość, w ramach której uczy się, eksperymentuje i ćwiczy swoje umiejętności. (tutaj znajdziesz zabawki ze zdjęcia)(tutaj znajdziesz zabawki ze zdjęcia)

2.  Kupując zabawki kierujmy się nie tylko ich walorami estetycznymi, ale również ich funkcją i bezpieczeństwem. Solidnie wykonane zabawki, ze sprawdzonych materiałów to najlepszy wybór!

3. Powrót do naturalnych rozwiązań i materiałów nie omija kategorii akcesoriów dla dzieci! Zabawki z drewna cieszą się dużą popularnością ze względu na swą funkcjonalność i walory estetyczne. Ponieważ drewniane artykuły są trwalsze niż ich odpowiedniki z tworzywa, często przysługują się więcej niż jednemu pokoleniu!

Strefa nauki


Oddzielenie strefy zabawy od kącika do nauki jest dobrym pomysłem z kilku względów. Miejsce przeznaczone do nauki powinno sprzyjać twórczej atmosferze, skupieniu i... utrzymaniu porządku! Ponieważ w pokoju dziecka nie zawsze łatwo o ład i harmonię :) przy urządzaniu tego kawałka przestrzeni najlepszym rozwiązaniem będzie minimalistyczne podejście z mieszanką inspirujących, lecz nie rozpraszających uwagi motywów.

Tradycyjne podejście do nauki współcześnie mocno się zmienia. Wiemy już, że surowość i restrykcja niekoniecznie się sprawdzają, którą to dygresję warto mieć w pamięci przy urządzaniu kąta do nauki! Odrobina swobody i zabawy również sprzyjają twórczemu spędzaniu czasu!

Strefa wypoczynku


Po całodniowych harcach pora wybrać się do snu. Jako że dzieci nie zawsze mają na niego ochotę, warto sprawić, by i ten kącik wyglądał zachęcająco!

Wypoczynkowi sprzyjają stonowane barwy i stłumione światło. Ponieważ pod łóżkami i w szafach lubią kryć się różne potwory, w pokoju dziecięcym warto zadbać o dodatkowe źródło oświetlenia . Wieczorną porą odstraszy ono niechcianych przybyszów ze świata wyobraźni, dziecku zapewni poczucie bezpieczeństwa i komfortu, zaś rodzicom… spokojny, nieprzerywany sen!

Dla malucha

Dla starszaka

Dla szkolniaka (tutaj znajdziesz tapetę ze zdjęcia)

Jeśli aranżacje oraz artykuły ze zdjęć wpadły Ci w oko, odwiedź zakładkę dzieci w naszym sklepie internetowym i… rozwiń skrzydła wyobraźni! :)

kliknij tutaj