Urządzanie wnętrza swoich czterech ścian to fascynująca podróż w nieznane! Mnóstwo kolorów, wzorów i faktur do wyboru … Jak w tym wszystkim się nie pogubić? Być może inspiracją dla Ciebie stanie się styl japandi. To mieszanka wybuchowa stylu skandynawskiego z orientalnymi inspiracjami wprost z dalekiej Japonii.

Japandi – styl, który łączy kontynenty

Styl skandynawski króluje w domach większości Polaków. Jesteśmy zafascynowani jego chłodną prostotą, zamiłowaniem do naturalnych surowców oraz wygodnymi, minimalistycznymi meblami, które podkreślają przytulny charakter wnętrza. To również życie w duchu hygge, czerpiącym radość z małych przyjemności. Dlatego, chcąc nieco urozmaicić dotychczasową stylizację, śmiało połącz ją ze stylem japońskim!

W przestrzeniach zainspirowanych estetyką japońską, dominuje spokój i wręcz ascetyczne podejście do aranżacji. Na próżno tutaj szukać przypadkowych przedmiotów. Każdy element wystroju pełni swoją funkcję, wprowadzając wewnętrzną równowagę, która sprzyja medytacji i wyciszeniu. W ten oto sposób powstał styl japandi podkreślający wszystko, co najlepsze w pokrewnych stylizacjach.

Minimalistyczna przestrzeń

Nurt japandi przypadnie do gustu zwolennikom minimalizmu, osobą ceniącym sobie bliskość z naturą, a także tym, którzy stawiają we wnętrzach na wysoką jakość. Tudzież kluczem do sukcesu w tego typu przestrzeniach jest charakterystyczna dla Japończyków - powściągliwość.

Zamiast rozglądać się za kolejnymi elementami dekoracji łapiącymi kurz, zdecyduj się tylko na te meble i ozdoby, które mają dla Ciebie wyjątkowe znaczenie bądź z których korzystasz każdego dnia. Resztę bibelotów ukryj za drzwiami drewnianej szafki z recyklingu czy przeszklonej witryny. Otwarte przestrzenie, przeszklenia i jasne doświetlone wnętrza to bardzo pożądane cechy stylu japandi.

Naturalne kolory

Neutralna i mocno ograniczona paleta barw w stylistyce japandi ma swoje odwołania nie tylko w doborze mebli i akcesoriów, ale również w kolorystyce. We wnętrzach dominują kolory ziemi, stonowane błękity, zgaszona zieleń oraz różne odcienie szarości. Intensywne i krzykliwe kolory są tutaj rzadkością.




Mocne barwy, jak np. złoty pojemnik do przechowywania drobiazgów, może być zastosowany punktowo – po to, by na zasadzie kontrastów przyciągnąć oko i zwrócić uwagę na wybrany element dekoracji.

Bliskość natury

Japandi podobnie, jak scandi uwielbia podkreślać swoje związki z naturą! Wnętrza więc nie są do końca chłodne i surowe, bo pełno w nich naturalnych surowców. Drewno, glina, kamień, bambus czy wiklina to nieodłączni towarzysze, których przemycisz do salonu, jadalni oraz sypialni za pomocą prostych dodatków.



Często spotykanym rozwiązaniem są krzesła wykonane z naturalnego bambusa, rattanowe fotele wypoczynkowe, plecione kosze (np. z liści bananowca, rattanu), szklane i ceramiczne wazonya także wszechobecne rośliny (zarówno te żywe, jak i sztuczne). Elementem zaczerpniętym z japońskiej tradycji jest też ręcznie wykonana z użyciem bambusa i bawełny - latarnia. Jej piękne zdobienia nawiązują do azjatyckiej kultury a delikatnie rozproszone światło, tworzy wręcz intymny nastrój.

Wygoda i porządek

Dla Japończyków oczywistym jest fakt, że w ich przestrzeniach nie ma miejsca na przypadek, chaos czy nadmiar. Przyczyn takiego podejścia należy upatrywać w buddyzmie, który to właśnie w umiarze i pustce odnajduje spełnienie. Dlatego nurt ten jest szczególnie bliski Skandynawom wyznającym zasadę: “less is more” - widoczną głównie w designie wnętrz.



Tym sposobem, idealne meble zgodne z zasadami japandi są niskie i lekkie. Drewniano-rattanowa szafazestaw ozdobnych pudełek z rattanu, zamykane szafki służą temu, aby dyskretnie “oczyścić” pomieszczenie z nadmiaru przedmiotów i zachować w nim minimalistyczny ład. Również niskie pufy i taborety, a także leżanki i stoliki pomocnicze bez nadmiernych ozdobników są tym, co pokochają zwolennicy skandynawsko-orientalnej stylistyki.

Harmonia dodatków i tekstyliów

Wnętrza japandi są dość oszczędnie wypełniane wszelkimi dekoracjami. Każda użyta w aranżacji ozdoba musi mieć szczególne znaczenie dla domowników. Ludowe rękodzieła, drzewko “szczęścia” bonsai, paprocie i palmy w bambusowym koszu, miniaturowy ogród w szkle to powiew świeżości, który zdecydowanie warto pokochać!



Rolę dekoracyjną mogą pełnić również bambusowe i wiklinowe lampy, drewniane rzeźby, bambusowy wachlarz na ścianę, a także przyjemne i miłe w dotyku tekstylia. Ozdobami, które cenią sobie zarówno Skandynawowie, jak i mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni są aksamitne poduszki, jedwabne zasłony, papier ryżowy, bawełniany pled z frędzlami, no i koniecznie pluszowy dywan. To świetne połączenie umiłowania prostoty z przytulną atmosferą domowego ogniska.

Japandi - odpowiedź na potrzeby współczesnych minimalistów

Japandi to bez wątpienia styl, który łączy w sobie cechy wspaniałej i znanej na cały świat japońskiej estetyki z cenioną wśród Europejczyków - skandynawską prostotą. Dlatego, jeśli odpowiada Ci minimalizm i nowoczesność w jednym, orientalne wzornictwo z tradycyjnym rzemiosłem oraz skromność z luksusem pod osłoną natury, to japandi jest idealną propozycją dla Ciebie!