Stół na Boże Narodzenie - jakie tekstylia wybrać?

 

Kluczowym elementem dekoracyjnym jest wybór zastawy stołowej. Klasyczne białe obrusy z delikatnymi wstawkami czerwieni lub złota są bezpiecznym wyborem - tworzą neutralne tło dla kolorowych ozdób. Jednak warto poszukać nowatorskich rozwiązań, takich jak obrusy w nietypowych kształtach czy bieżniki w naturalnych odcieniach. Te ostatnie będą się przepięknie komponować ze świeżymi gałązkami świerku.


bieznik.jpg


A co z serwetkami? To praktyczne elementy nakrycia stołu, ale także doskonała okazja do wprowadzenia świątecznego akcentu. Możesz zawiązać je w kształt choinki, umieścić na
talerzach czy wręczyć każdemu gościowi w eleganckim uchwycie.

Jak prawidłowo nakryć świąteczny stół?

Podstawową zasadą nakrywania stołu jest ustawienie naczyń, sztućców i szkła w kolejności ich użycia. Przedmioty, które zostaną użyte jako pierwsze, powinny znajdować się najdalej od talerza lub na samej górze w przypadku naczyń.

Zastawa stołowa Kahler

Mówiąc najprościej: po prawej stronie talerza, na zewnętrznej stronie, umieszczamy łyżkę do zupy, następnie nóż obiadowy (zwracając uwagę na skierowanie ostrza w stronę talerza). Po lewej stronie kładziemy widelec, skierowany ząbkami w górę. Nad talerzem umieszczamy łyżeczkę do herbaty (rączką w prawo) oraz widelczyk do ciasta (uchwytem w lewo).

Talerz na danie główne ustawiamy pod talerzem na zupę, a
kieliszki układamy w następującej kolejności (zaczynając od zewnętrznej strony nakrycia): na wodę, do wina (pierwszy dla białego, potem dla czerwonego), na koktajl, likier lub wódkę.Szacunek dla tradycji, czyli jak posadzić gości?

W trakcie świątecznych uroczystości, zasady savoir-vivre'u nabierają wyjątkowego znaczenia. Jak zatem mądrze posadzić gości, aby stworzyć harmonijną atmosferę?

Miejsce honorowe, najczęściej centralne, z widokiem na cały stół, zarezerwowane jest dla gospodarza. Jest to symboliczne miejsce, które dodaje uroku i prestiżu uroczystości. Gospodarz, będąc w centrum uwagi, może efektywnie zarządzać rozmową, dbając o dobrą atmosferę.

W przypadku mniejszych spotkań warto zastosować zasadę pary, ustawiając gości naprzeciwko siebie. To rozwiązanie sprzyja swobodnej rozmowie, jednocześnie zachowując intymność. Warto również unikać niestosownych tematów, takich jak polityka czy sprawy kontrowersyjne. Święta to czas jedności, a rozmowy powinny być pełne radości i pozytywnych emocji.

Modne dekoracje stołu - tekstylia, wazony, świeczniki i rośliny

Tekstylia odgrywają kluczową rolę w świątecznej aranżacji stołu, dodając mu ciepła i stylu. Obrus czy bieżnik powinny być dopasowane do kolorystyki reszty dekoracji. W sezonie świątecznym chętnie sięgamy po tradycyjne czerwienie i zielenie, a także elegancki, złoty odcień. Warto rozważyć też użycie podkładek pod talerze, które zdefiniują miejsce dla każdego gościa.


Świąteczne lampiony Gingerbread od Kahler


Ważnym elementem
dekoracji świątecznego stołu są również wazony i świeczniki. Pomyśl o zapachowych świecach o aromacie inspirowanym lasem, jabłkami z cynamonem czy pomarańczami i korzennymi przyprawami. Umieszczenie wazonów z gałązkami jodły, czerwonymi jagodami czy szyszkami dodaje świeżości i aromatu świątecznych roślin, jednocześnie zachowując elegancję.

Święta Bożego Narodzenia to doskonały moment na wprowadzenie do wnętrza naturalnych, sezonowych dodatków. Mini choinki, gałązki eukaliptusa czy jemioła stanowią eleganckie i świeże dodatki. Rośliny te w delikatny sposób podkreślą
świąteczny charakter i nadadzą stołowi niepowtarzalnego uroku.

Magia Świąt na twoim stole

Świąteczny savoir-vivre to sztuka, którą można przenieść na stół w sposób zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny. Ustawiając zastawę stołową, sadzając gości zgodnie z tradycją oraz kreatywnie dekorując stół, tworzymy atmosferę, która podkreśla wyjątkowość chwili. Świąteczny stół, ozdobiony z umiarem i gustem, staje się sercem każdego spotkania, tworząc niezapomniane wspomnienia. Niech ta magia zagości na twoim stole, dodając uroku i radości podczas wspólnego świętowania.