Jak zaaranżować zdrowy i ekologiczny dom? Oto meble i dodatki z recyklingu!
Czy jedna osoba może odmienić losy świata? Z pewnością nie! Jednak wielki efekt to suma niewielkich kroków, które mogą być ukłonem w stronę ekologii. Co powiesz na biodegradowalną doniczkę, lampę ze szkła recyklingowego lub drewnianą kolekcję mebli z certyfikatem FSC? Całkowicie naturalne i pozbawione szkodliwych substancji są ostatnim ekologicznym krzykiem mody! Jednak to nie tylko trend 2019 roku, ale również propozycja, która pozwoli nam żyć w pełnym zdrowiu!
Kreatywny recykling nie musi być nudny
Modnie jest być “eko” - nie zmienia to jednak faktu, że aby zrobić coś dla natury, należy wpleść w życie ideę rozwiązań wielokrotnego użytku. W jaki sposób? Producenci mebli i akcesoriów do wnętrz znaleźli dla różnego rodzaju odpadów idealne zastosowanie na twórcze “drugie” życie! Marki House Doctor, Oohh oraz Skagerak kierując się zasadą: “używaj i chroń!” projektują produkty, zgodnie z najwyższymi standardami ochrony środowiska, poszanowaniem lokalnej ludności, a także zachowaniem rozsądnej gospodarki leśnej. Oto meble z recyklingu – proste i harmonijne, a zarazem wysublimowane i absolutnie nie do podrobienia!
Świeć przykładem!
W nowoczesnych i ekologicznych aranżacjach, coraz większą uwagę przykłada się do oświetlenia maksymalnie wykorzystującego dobrodziejstwa przyrody. Zwykło się twierdzić, że to lampy LED są światłem przyszłości. Energooszczędne, bezpieczne, nie zawierające w sobie łatwopalnych materiałów odnajdą się w każdym zakątku domu. Jednak w założenia te wpisują się chociażby klosze lub dekoracyjne świeczniki stworzone z przydymionego recyklingowego szkła. Jest to chyba najlepszy przykład recyklingu idealnego! Szkło to surowiec, dzięki któremu – i oszczędzamy energię i przy okazji chronimy środowisko naturalne. Jego piękne minimalistyczne kształty, oryginalny wygląd powstały w wyniku ponownego przetopienia - czynią oświetlenie nie tylko zdrowszym dla oka. Stanowi też iście designerską oprawę będącą wytworem ręcznej obróbki rzemieślniczej.
Świeczniki na tealighty, świetnie sprawdzą się podczas letnich i wiosennych wieczorów na tarasie, balkonie oraz w domu; znajdziesz tutaj
Pod płaszczykiem najnowszych rozwiązań technologicznych kryje się lampa wisząca marki Iskos-Berlin, zaprojektowana dzięki użyciu recyklingowemu filcowi. Ta świetlna rzeźba ma wzór przypominający kształtem plisowaną sukienkę baletnicy. Jest to więc projekt, który znacznie wybiega w przyszłość - bo łączy w sobie światło, cień, ruch oraz zmieniające się kształty - a przy tym jest świetnym pomysłem na ratunek świata!
Lampa DENCING od MENU
Piękno z odzysku = meble na każdą pogodę
Transformacja “starego” w “nowe” nie oznacza jedynie wyzbycia się sztucznego dywanu i zastąpienia go plecionym dywanem z juty czy trawy morskiej. Dbałość o rozsądne kupowanie mebli i najdrobniejszych akcesoriów do wnętrza jest znacznie bardziej sensowne. Rozwija przy tym kreatywność, a także uczy szacunku do nas samych. Tak więc dom ekologiczny powinien zostać wyposażony w meble z rodowodem FSC. Są one synonimem odpowiedzialnej gospodarki leśnej, prowadzonej w zgodzie z ochroną środowiska. Są to więc wszelkiej maści: krzesła, stoliki, konsole, pufy czy fotele modułowe, do których produkcji wykorzystywane są perełki indonezyjskiego drewna tekowego. Z tą uwagą, że w trakcie wycinki drzewa liczą sobie przynajmniej 35 lat, a w ich miejsce sadzone są nowe okazy.
Ciekawą propozycją dla wszystkich, którzy oczekują wypoczynku na świeżym powietrzu, wśród bujnie kwitnących roślin są drewniane leżanki i ławki ogrodowe. W sferze ogrodowej aranżacji równie funkcjonalna i wygodna jest sofa ogrodowa. Zaprojektowana “z duszą” i z ekologicznych surowców będzie cieszyła oko przez całe pokolenia.
Naturalnie i jeszcze raz naturalnie!
Jak jeszcze odzwierciedlić we wnętrzu upodobania do recyklingu? Postaw przede wszystkim na naturalne materiały! Oprócz “królewskiego” drewna, eleganckiego szkła - nie może zabraknąć miejsca na przedmioty wykonane z wikliny, rattanu, bambusa, kamienia, betonu czy nawet … papieru! Tak - ten ostatni jest świetnym składnikiem osłonek na doniczki, które wykonywane są z recyklingowych produktów na Sri Lance. Jakby tego było mało - takie papierowe torby świetnie odnajdą się jako dekoracyjne kosze na różne bibeloty.
Dając upust recyklingowej filozofii i nieograniczonej pomysłowości, filcowe osłonki to w dobie wszędobylskiego plastiku, kolejny “szlachetny” wyrób! Do produkcji takich eko-koszy wykorzystano przetworzone reklamówki, a także butelki z recyklingu. Zawdzięczać im będziesz nie tylko świadomość obcowania z przyrodą, ale zyskasz również niecodzienny wygląd roślin. Kosze z plecionego papieru to “papierowy” akcent, pełen naturalnego i przytulnego wdzięku podobnie, jak stołek wyplatany ów surowcem. Tego typu dodatki idealnie odnajdą się w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu.
Twórczy odpad!
Recyklingowe życie z poszanowaniem do przyrody to nie tylko królestwo egzotycznego drewna, z różnych zakątków świata. To także rodzimy beton, na co dzień kojarzony z surowością i pofabrycznymi przestrzeniami. Ten “zimny” budulec jest nieocenionym surowcem w obróbce wazonów, mis czy doniczek. Nic dziwnego, że jego oryginalna struktura zdobywa coraz większą rzeszę entuzjastów. Jest on bowiem doskonałą alternatywą dla kamienia naturalnego, sprawdzając się także zarówno wśród ściennych kreacji jako zegar – jak i meblarskich fantazji, w postaci betonowej lampy stołowej.
Misy i wazony TOKYO od marki Oohh to prawdziwy eco hit!
Jak wykorzystać bezużyteczny pasek? Bardzo prosto! Recyklingowym rękodziełem jest oryginalny organizer ścienny z drewna dębowego, w którego środku umieszczony został pasek z naturalnej skóry. Tak kreatywna półka może zawisnąć w salonie, gabinecie, kuchni czy sypialnianym wnętrzu. Jednak, aby nie była ona wnętrzarską gafą muszą na niej spocząć akcesoria eco-friendly. Mamy tu w zamyśle albo glinianą cukiernicę, lusterko z litego drewna albo porcelanowy zaparzacz do kawy i herbaty czy rattanowe mini-koszyczki z osuszonego hiacyntu. Obszerna, naturalna półka będzie doskonałym miejscem, by wyeksponować Twoje “zdrowe” podejście do życia!
Skagerak, produkty tej marki nie tylko są perfekcyjnie wykończone, ale również wykonane z troską o środowisko
Recykling – poznaj granice ludzkiej wyobraźni!
Zastąpienie jednorazowych reklamówek, ekologicznymi torbami z materiału - faktycznie jest dużym postępem - jednak to wciąż za mało, by powstrzymać falę śmieci! Dlatego, by urzeczywistnić marzenia egyzstencji w zgodzie z naturą, warto przywracać “drugie życie” starym rzeczom. Posiadanie recyklingowych produktów na co dzień jest więc wyrazem szacunku wobec przyrody i “małym”, ale arcyważnym krokiem w celu rozwiązania globalnego problemu.
Kolekcja EDGE ręcznie formowana, to piękno zamknięte w naturalnym kolorze.